sierpień 142021

Czy “Oblicza Geografii 3” wystarczą do zdania matury rozszerzonej?

Czy “Oblicza Geografii 3” wystarczą do zdania matury rozszerzonej?

Na egzaminie dojrzałości mamy do czynienia z obowiązkowymi przedmiotami, jak język polski, matematyka, czy też język obcy nowożytny. Dodatkowo przyszli maturzyści muszą wybrać jeden z przedmiotów, który będą chcieli zdawać dodatkowo. Może i geografia nie jest tak popularnym przedmiotem, ale są osoby, które decydują się na to, aby ten przedmiot zdawać. W przygotowaniu do egzaminu dojrzałości z geografii może pomóc książka pt."Oblicza geografii 3. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe"

“Oblicza Geografii” to jedne z najlepszych podręczników na rynku, jeśli chodzi o naukę geografii. Występują one jednak w zupełnie różnych wersjach. Jedna lepiej nadaje się do matury podstawowej, a druga do wersji rozszerzonej. Jak wiadomo mocno różnią się one, jeśli chodzi o poziom trudności. Czy podręcznik “Oblicza geografii 3. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” (https://www.taniaksiazka.pl/oblicza-geografii-3-podrecznik-dla-liceum-ogolnoksztalcacego-i-technikum-zakres-rozszerzony-szkoly-ponadpodstawowe-marcin-switoniak-p-1540744.html) w pełni wystarczy do zdania matury rozszerzonej?

Różnice w różnych wersjach książki

Książki do matury podstawowej i rozszerzonej znacznie różnią się, jeśli chodzi o poziom trudności. Tą pierwszą można zaliczyć właściwie bez żadnych większych przygotowań, wystarczy słuchać nauczyciela na lekcji. Zadania tam zawarte nastawione są głównie na proste zadania, które można rozwiązać dzięki samej logice. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z maturą dodatkową, o czym świadczy zakres rozszerzony “Oblicza geografii 3”.

Wiedzą też o tym twórcy podręcznika. Książka Marcina Świtoniaka, Romana Malarza i Tomasza Karasiewicza jest znacznie obszerniejsza niż jej podstawowa wersja. Nie dość, że w sposób merytoryczny podchodzi do zagadnień podstawowych to jeszcze stara się jak najprościej opisać trudny materiał. Nie zabraknie tutaj podstaw geologii, geografii fizycznej świata, gospodarki surowcami czy nawet obliczeń geodezyjnych. Poruszany materiał może przydać się już na poziomie studiów, gdzie porusza się te problemy bardziej szczegółowo.

Zadania w stylu maturalnym

W przygotowaniu do matury ważna nie jest jedynie uzyskana wiedza. Sporo daje wykonywanie różnych zadań o podobnym profilu. Ćwiczenia na maturze często lubią się powtarzać. Autorzy podręcznika starali się prześledzić egzaminy z lat poprzednich. Na ich podstawie stworzyli mnóstwo podobnych zadań, dzięki czemu uczeń zyska pewną powtarzalność i regularność. Zadania skupiają się zarówno na obliczeniach, jak i pracowaniu z tekstem. Bardzo ważna jest również praca z mapami, które w podręczniku występują w naprawdę różnych postaciach: od wersji topograficznych, po regionalne czy gospodarcze.